czwartek, 29 września 2022

Skuteczna wentylacja w resuscytacji krążeniowo oddechowej.

Nagłe zatrzymanie krążenia jest najgorszą jednostką chorobową, która może przytrafić się człowiekowi. Natychmiastowe podjęcie podstawowych zabiegów resuscytacyjnych (BLS) przez świadków zdarzenia oraz zastosowanie zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych przez służby ratunkowe (ALS) ma kluczowe znaczenie dla uzyskania szybkiego powrotu spontanicznego krążenia (ROSC) u osoby poszkodowanej. 


                         Przykładowy sprzęt do udrażniania dróg oddechowych / wentylacji pacjenta od Trident MED 

W sytuacji gdy dojdzie do zatrzymaniem krążenia wykorzystuje się wiele technik udrożniania dróg oddechowych, typowo zaczynając od podstawowych do bardziej zaawansowanych, które są niezbędne w późniejszych etapach resuscytacji – tzw. podejście stopniowania zabezpieczania drożności dróg oddechowych. 

                            


Wybór najlepszej metody udrożnienia dróg oddechowych czy kombinacji kilku technik będzie zależał od czynników związanych z pacjentem, etapu resuscytacji (podczas RKO, po ROSC) oraz umiejętności ratownika medycznego. Jeśli zastosowanie podstawowych metod udrożniania dróg oddechowych wystarcza dla zapewnienia skutecznej wentylacji pacjenta, wówczas może nie być potrzebna zamiana metody na zaawansowaną, którą wprowadzi się dopiero po ROSC. 

Skuteczna wentylacja to taka kiedy powietrze wchodzi i wychodzi z płuc pacjenta. Pamiętaj każde odstępstwo od tej reguły wymaga naszej szybkiej reakcji ! 

Jedną z potencjalnych korzyści zaawansowanego zabezpieczenia drożności dróg oddechowych (przyrząd nagłośniowy, intubacja dotchawicza) podczas RKO jest możliwość prowadzenia uciśnięć klatki piersiowej bez przerw na wentylację (wentylacja asynchroniczna). Większość pacjentów z ROSC jest nieprzytomnych i będzie wymagała intubacji dotchawiczej oraz wentylacji mechanicznej.

👉"Przegląd systematyczny dowodów naukowych, który obejmował trzy obszerne badania randomizowane z grupą kontrolną, nie wykazał różnic w wynikach leczenia pacjentów wentylowanych przy użyciu worka smorozprężalnego z maską twarzową, przyrządu nagłośniowego czy intubacji dotchawiczej" (ERC 21)
 UKŁAD RESUSCYTACYJNY (WOREK SAMOROZPRĘŻALNY Z CAŁYM ZESTAWEM)MASKI KRTANIOWE LARYSEALPRO Z TRZEMA KANAŁAMI DO INTUBACJI ODSYSANIA I DRENU


👉"Podczas RKO udrożnienie dróg oddechowych należy rozpoczynać od podstawowych technik i w zależności od umiejętności ratownika stopniować interwencje do momentu uzyskania skutecznej wentylacji" (ERC 21)

Ratownicy muszą rozważyć ryzyko i korzyści intubacji w obliczu konieczności efektywnego uciskania klatki piersiowej. Aby uniknąć jakichkolwiek przerw w uciśnięciach klatki piersiowej, gdy alternatywne metody udrożnienia dróg oddechowych okażą się nieskuteczne, próba intubacji może zostać odroczona do czasu powrotu spontanicznego krążenia. 

Personel doświadczony w zaawansowanym zabezpieczaniu drożności dróg oddechowych powinien posiadać umiejętności przeprowadzenia laryngoskopii bez przerywania uciśnięć klatki piersiowej; krótka przerwa w uciśnięciach może być konieczna tylko na czas wprowadzenia rurki intubacyjnej pomiędzy więzadła głosowe. Podczas próby intubacji przerwa w uciśnięciach klatki piersiowej powinna być krótsza niż pięć sekund (opinia ekspertów); jeśli nie udaje się wykonać intubacji w tym czasie, należy powrócić do wentylacji workiem i maską twarzową. 

Robisz kurs na prawo jazdy. Zdajesz egzamin. Czy fakt zdania egzaminu oznacza, że jesteś dobrym – doświadczonym kierowcą?

Niekoniecznie, bo przecież doświadczony – dobry kierowca to taki, który przejechał bezpiecznie bardzo dużą liczbę kilometrów w różnych warunkach atmosferycznych. To taki kierowca, który zawsze dba o bezpieczeństwo swoje, jak i swoich pasażerów. To taki kierowca, który przewiduje zagrożenia w ruchu drogowym.

Podobnie jest z intubacją dotchawiczą pacjenta. Kończysz uczelnie. Zdajesz egzaminy/bronisz pracę. Posiadasz teoretyczną wiedzę z zakresu intubacji dotchawiczej. Czy to oznacza, że jesteś dobrym Ratownikiem Medycznym, który poradzi sobie z każdą intubacją pacjenta?

Niekoniecznie, bo doświadczony dobry Ratownik Medyczny to taki, który wykonał bardzo dużą liczbę intubacji dotchawiczych w różnych / trudnych/ ciężkich drogach oddechowych. To taki ratownik, który przewiduje zagrożenie i odpowiednio się przygotowuje, mając różne alternatywy. To taki Ratownik Medyczny, które wie, że nie najważniejsza jest intubacja pacjenta tylko skuteczna wentylacja !

Każda zwłoka czasowa na wykonanie intubacji dotchawiczej w przypadku nagłego zatrzymania krążenia zwiększa deficyt tlenowy. Należy o tym pamiętać !

Odnośnie Kapnografii i Kapnometrii polecam świetny tekst na stronie intensywna.pl

Jeśli pacjent dobrze się wentyluje zostań przy tej metodzie wentylacji nie szukaj za wszelką cenę intubacji dotchawiczej. 

Długotrwałe majstrowanie w drogach oddechowych lubi zaskoczyć. Zwłaszcza gdy pacjent ma „pełny brzuch” wtedy z łatwych dróg oddechowych szybko zrobisz trudne… już nie mówiąc o gorszym rokowaniu pacjenta.

Warto pamiętać o podejściu wirowym odnośnie zabezpieczenia dróg oddechowych. Mowa oczywiście o algorytmie Vortex 🙂 więcej przeczytasz tutaj: http://vortexapproach.org/


Stosuj podstawowe lub zaawansowane techniki zabezpieczania drożności dróg oddechowych –intubacja dotchawicza powinna być wykonywana tylko przez ratowników z wysokim odsetkiem powodzenia w przeprowadzaniu intubacji. (ERC 21)

Intubacja dotchawicza jest umiejętnością trudną do zdobycia i utrzymania na stałym poziomie. W jednym badaniu rezydenci anestezjologii potrzebowali przeprowadzenia 125 intubacji w warunkach sali operacyjnej, zanim osiągnęli skuteczność powodzenia intubacji wynoszącą 95% w tak optymalnych warunkach. (ERC 21)

Intubacja dotchawicza jest procedurą która najlepiej zabezpiecza drożność dróg oddechowych.


BritePro Solo to kompletny sterylny laryngoskop.

Jeśli to możliwe zaleca się (wczesne) użycie wideolaryngoskopii w przypadkach, kiedy spodziewana jest trudna intubacja ! 

👉Aktualizacja przeglądu badań Cochrane. Najnowsze dane odnośnie porównania videolaryngoskopii (VL) a bezpośredniej laryngoskopii u osób dorosłych. PUBMED

"VL wszystkich pacjentów w różnych warunkach zmniejszają częstość nieudanej intubacji i skutkują wyższymi odsetkami udanej intubacji przy pierwszej próbie z lepszymi widokami głośni. VL typu Macintosh i kanałowe VL prawdopodobnie zmniejszają częstość występowania hipoksemii,  VL prawdopodobnie zmniejszają częstość intubacji przełyku. Wnioskujemy, że videolaryngoskopia prawdopodobnie zapewnia bezpieczniejszy profil ryzyka w porównaniu z laryngoskopią bezpośrednią u wszystkich dorosłych poddawanych intubacji tchawicy."


Myślę że tutaj warto wspomnieć o Videolaryngoskopu ProVu. Dzięki Trident Med sprzęt towarzyszył mi przez jakiś czas w mojej codziennej pracy w Zespołach Ratownictwa Medycznego 🚑 i w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym 🏥.  Dlatego troszkę o nim opowiem 😉

Dedykowany jednorazowy zestaw zawiera rękojeść wraz z metalową łyżką HYPER (wygięta pod takim kątem, że zapewnia doskonały widok na otwór głośni, mniej manewrów w porównaniu z MAC) oraz MAC. 

Dość daleko od końca łyżki (nie na końcu !) znajduje się kamera i źródło światła. Umiejscowienie w takiej lokalizacji świetnie chroni kamerę przed różnymi płynami ustrojowymi (wymiociny, krew). 
W górnej części rękojeści zestawu znajduje się odpowiednie gniazdo wystarczy podłączyć ekranik i kompletny videolaryngoskop jest już gotowy do pracy ! Szybko ? Szybko ! 

  Prezentacja Videolaryngoskopu ProVu

Nie ukrywam że jestem zachwycony po pierwszym użyciu tego videolaryngoskopu ! Świetna jakość obrazu wraz jaśniutkim białym szerokokątnym oświetleniem pięknie ukazuje nam po chwili uwidocznienie krtani / głośni tym samym redukując zaciemnienie i martwe pole ! 

Cała procedura przebiegła bardzo szybko i sprawnie. Nie musiałem jak przy klasycznej próbie intubacji nachylać się do pacjenta i być „face to face” aby na własne oczy zobaczyć uwidocznienie krtani. 
Łyżka HYPER oraz regulacja ekranu w zakresie 70 stopni zdecydowanie ułatwia pracę zmniejszając manewrowanie videolaryngoskopem.

Dla mnie każdy pacjent w zespole ratownictwa medycznego czy szpitalnym oddziale ratunkowym traktowany jest jako pacjent z pełnym żołądkiem zwłaszcza w stanach nagłych. Różne płyny ustrojowe lubią nas zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie już nie mówiąc o różnych chorobach zakaźnych. 

Bezpieczeństwo własne jest bardzo ważne ! Minimalizacja możliwości zakażenia to podstawa ! Dzięki zastosowaniu videolaryngoskopii bardziej możliwa jest intubacja na tzw odległość.

Przy intubacji zmiana temperatur nie powoduje efektu pary na kamerze (zastosowano specjalną powłokę) wbudowanej na końcu łyżki. Dla mnie osobiście to bardzo ważne w przypadku zmiany temperatur otoczenia a temperatury wewnętrznej pacjenta. Obraz cały czas jest przejrzysty i ostry. Znaczące oświetlenie otoczenia np. słońce nie utrudnia widoczności obrazu na wyświetlaczu to kolejny atut. 

📣Praca z videolaryngoskopem jest dość prosta i przyjemna ale wymaga od nas konieczność nabycia pewnego stopnia koordynacji ruchów ręki z obrazem widzianym na monitorze. Przed pierwszym zastosowaniem warto przećwiczyć całą procedurę z użyciem takiego sprzętu. 

Główną różnicą między laryngoskopią bezpośrednią a videolarygkoskopią polega na tym że w klasycznej laryngoskopii rurkę dotchawiczą wsuwa się pod kontrolą wzroku nie zawsze widząc jej przejście przez głośnię. W drugim przypadku rurką intubacyjną przechodzi się na ślepo do momentu aż zostanie uwidoczniona na ekranie w krtaniowej części gardła podczas wprowadzania do głośni. 
                                                         

Intubacja dotchawicza za pomocą ProVu

Reasumując zdecydowanie polecam ten produkt ! Bezpieczeństwo i czas intubacji ma znaczenie ! 

🔴Więcej odnośnie łyżki HYPER: - Łyżka Hyper z założenia jest nowym typem łyżki - polecanym przy trudnych przednich drogach oddechowych i dla pacjentów z ograniczonym ruchem szyi. Profil łyżki i jej "wygięcie" większe niż w MacIntosh "zapewnia lepszy widok otworu głośni bez konieczności wyrównywania osi jamy ustnej, gardła i krtani, co zmniejsza potrzebę wiekszego nacisku i ryzyko urazu pacjenta". Łyżki „Hyper Angulated” mają wygięcie ponad 90%, jest dostępny nr 3 i nr 4.

🛑Prowadnica Bougie (Buzi 😘 😉) jako przyrząd pomocniczy w laryngoskopii bezpośredniej. Osobiście używam zawsze - wolę zakładać że każda intubacja to trudna intubacja często wtedy posiłkuje się chwytem "kiwi grip"😉

"Przyrząd ten jest cienki, długi, półsztywny który idealnie profiluje się do anatomicznych kształtów człowieka. Za pomocą laryngoskopu przesuwa się przez wejście do krtani i który pomaga we wprowadzeniu rurki intubacyjnej poza struny głosowe i do tchawicy. 

BOUGIE "BUZI" 😘

Technika ta po raz pierwszy została opisana 50 lat temu przez MacIntosha zalecana jest zwłaszcza u pacjentów u których widoczność strun głosowych przysparza trudności. 

Prowadnice dla osób dorosłych produkowane są w rozmiarach 60 cm ( z zakrzywionym końcem), 70 cm prosta. W tych modelach dla dorosłych mieści się rurka dotchawicza o średnicy 5,5 mm. 

Prowadnica dla dzieci ma długość 60, 70 cm i mieści się w niej rurka 4.0

Intubacje za pomocą prowadnicy najlepiej wykonywać w dwie osoby. Po osiągnięciu dobrej wizualizacji strun za pomocą laryngoskopu należy prowadnicę wsunąć. Nie usuwając laryngoskopu należy ustabilizować położenie prowadnicy i poprosić członka zespołu o wsunięcie rurki intubacyjnej na prowadnicę którą następnie należy umieścić w krtani. Dopiero w tym momencie należy wyciągnąć laryngoskop i potwierdzić umieszczenie rurki intubacyjnej a następnie usunięcie prowadnicy. 

Tzw chwyt "kiwi grip" może również okazać się bardzo przydatny w intubacji za pomocą prowadnicy Bougie. 


👉Pozostały przykładowy sprzęt do udrażniania dróg oddechowych / wentylacji pacjenta od Trident MED 

                                       Rurka ustno gardłowa. 
                                       Rurka nosowo gardłowa.    

MASKI KRTANIOWE LarySeal Pro Z KANAŁAMI DO INTUBACJI, ODSYSANIA I DRENU. 


Artykuł poglądowy zawierał lokowane produkty. Tekst oparty na wytycznych europejskiej rady resuscytacji 2021, pubmed oraz własnych doświadczeniach. 

Wielkie ukłony dla firmy Trident Med za możliwość użytkowania tak wysokiej klasy sprzętu  w pracy codziennej ! ;)

 

                                                                    biuro@tridentmed.pl